Translate

26 January 2013

Crisis? What crisis?


We are in the worst global economic downturn since the Second World War (ended 68 years ago). But the people of consumers think to be a millionaire. Yet, in 2012, in the world, are sold chewing gums for $ 2 billion. The amazing thing is that the price, per kilogram, of a pack of chewing gums is exorbitant!

In Italy, a common pack of chewing gum, if bought on eBay, costs € 53,33 per kiloIn shopping centers is not hard to find chewing gums and candy's that reach € 150,00/200,00 per kiloTo understand the absurdity of the consumption of chewing gums, consider that, in Italy, the "Champagne Moet & Chandon Brut Imperial Gift Box" is sold, on the internet, at a price of € 43,56 per liter.

The moral?
1) the smart seller will always try to highlight the unit price and to hide the price per kilo or the price per liter;
2) the smart consumer will do exactly the opposite approach.

P. S.: on the internet, they sell chewing gums "for the treatment of nausea and vomiting in children and pregnant women," (which contain, as the active ingredient, only 5% of ginger). The cost per kilo? € 605,41!!!

No comments:

Post a Comment

Your comments will be highly appreciated!
But, I ask you:
1) absence of rudeness,
2) strict connexion at the topic,
3) absence of advertising or links to other websites.
Otherwise, your comment will not be published !!! ;-)
Thanks :-)